Skuodo rajono Ylakių vaikų lopšelis-darželis
 

Edukacinis užsiėmimas/ atvira veikla „Nuo avelės lyg pirštinėlės“

 Peivuo pas muočiutė, ganuos Cėbotė,

 Tēp muočiutė anou vadėn

 Švelnē, švelne apkabėn

 Gluosta ana tou Cėbutė

Meilē pamaitėn,

Doud vondėnelė gertė līg suotē:

Auk pati Cėbelė, i augink vėlnelė

Rēks mon anūkelems, pirštineles numegztė.

Kas kuožnam ož auksa brongesnė?.. Gimtuoji kalba. Tik anou besėrokoudamė pasakuom vėskou, kas gol ont dūšės ,– būnam savėm. Žemaitems gimtuoji kalba īr žemaitiu. Vo ana vėskam tėik pat pasabni, kap ėr lietoviu bėndrėnė, – der ne tik špuosams, bet er vakams edukacinems užsiemėmams.

  Įgyvendinant 2022-ųjų – Žemaičių kalbos metų programą, lapkričio 30 dieną, mokytoja Veronika žemaičių kalba pravedė edukacinį užsiėmimą/atvirą veiklą „Nuo avelės lyg pirštinelės“. Tikslas – supažindinti vaikus su vilnos keliu senovėje, suteikti žinių kaip seniau apdorodavo vilną ir ką iš jos gamindavo. Pradžioje vaikai stebėjo informacinį video filmuką „Vilnos kelias“, tada visapusiškai susipažino su pilnu procesu nuo vilnos atsiradimo iki virtimo konkrečiu gaminiu, naudojant autentiškas-senovines technologijas. Grupės „Drugeliai“ vaikučiai mielai rankytėmis kedeno avies kailį, galėjo praktiškai pešioti vilną ir dėti į kretilą (krepšį) kirpti žirklėmis, verpti su kalvaratu (rateliu), vyti siūlus iš gijos į kamuolį. Apsilankė mini muziejuje kur pamatė gražių, spalvingų pirštinių ir kojinių. Tada susėdę ant vilnonės skaros diskutavo, ką vaikai sužinojo apie vilną, jos virtima siūlu ir naudojimą drabužių gamyboje. Praktiškai pamatė pirštinės mezgimą ir atidžiai klausėsi „Senelės pasakos“. Žinoma, už „pagalbą darbuose“ ir puikius atsakymus buvo „sumokėta“ saldžiais prizais „pinigais“. Vaikai suprato, koks svarbus ir kruopštus procesas vyksta nuo avies vilnos kirpimo iki galutinio rezultato, t.y. drabužių.  

Vyresn. mokytoja Veronika Žutautienė