Skuodo rajono Ylakių vaikų lopšelis-darželis
 

„RUODA SOSITĖKTĖ – KOVO 11 -UOSES PRUOGA“

„Vakams tarmie yr tas pėrms longs į pasaulį. Je vaks aug tarmiškuo aplinkuo, šnek katra nuors tarmė, anuo šnekta būn tortingesnė, spalvingesnė, įvairesnė.“

dr. Juozas Pabrėža

                      Darželis dalyvauja „2022 žemaičių kalbos metų minėjimo programoje“. Pagal jį darželio bendruomenė vaikus ugdo žemaitiška dvasia – kalba, dainuoja, skaito eilėraščius, pasakas žemaičių tarme. Siekiant išsaugoti ir populiarinti žemaičių tarmę kovo 17 dieną darželyje vyko žemaičių tarmės šventė ,,Ruoda sositėktė – kovo 11-uoses pruoga“. Mokytojos -Valerija Kurbatovienė ir Virginija Navidanskienė  šventę pradėjo žemaitišku pasisveikinimu ir pakvietė grupės „Bitutės“ vaikučius, kurie susitikimą pradėjo dainele „Vabalų dainelė“ (aukl. Vilija Gerikienė). Prie „Bitučių“ prisijungė ir grupės „Boružiukai“ vaikučiai, kurie nutarė, kad atėjo laikas ,,žemaitėška pasėrokouti“  su dideliais ir mažaisiais dalyviais, pakvietė į vaikų derybas „Kur joji, Jonai?“ Vaikai taip įsilinksmino, kad sumanė vienas kitą paerzinti. O, kad būtų linksmiau ir pakvietė pašokti lietuvių liaudies šokį „Oira, oira“. O čia ir prasidėjo: eilėraščių deklamavimas, dainelių dainavimas žemaičių tarme, istorijų ir nutikimų pasakojimas. Viens už kitą dailiau ir linksmiau: „Kiškučiai“ dainavo apie dantis (auklėt. Vaida Narkienė), grupės „Bitutės“ vaikučiai su auklėtoja Sigute Jakštiene sušoko šokį su šaukštais, kuris ypač visus sužavėjo, neatsiliko ir „Drugelių” grupė, jie virė „Konkolynę“, (auklėt. Rita Bičkutė), o patys mažieji pašoko ratelį “Kac kac katuka” (auklėt. Rita Skurvydienė).  Buvo užduotis ir auklėtojoms: reikėjo paskaityti sakinį žemaičių tarme, „išversti“ žodžius – o tai jau prilygo užsienio kalbos studijavimui… O tada pakvietėm  auklėtojas Ritą Skurvydienę ir Vaidą Narkienę, kurios įgyvendino įstaigos projekto „Pasveikinkim Lietuvą“ veiklą – šventė Kovo 11 -osios proga, paminėjo, kad mes gyvename Lietuvoje, o Lietuvoje yra ir žemaičiai. Skyrė daug klausimų ir užduočių apie Lietuvą. Vaikai įtvirtino žinias apie tautinius simbolius, šiandien ypač svarbus mūsų visų laisvės, nepriklausomybės, vienybės siekis, todėl ir galiausiai visi susirinkę skyrėme  dainą  Lietuvai. Šventę užbaigėme nuotaikingu šokiu „Palei panelė“. Žemaičių kalbą įprasta vadinti šiurkščia. Tačiau malonu klausytis, kai šia tarme prakalba maži vaikučiai. Tada žemaičių kalba atrodo pati švelniausia.

Priešmokyklinio ugdymo mokytoja metodininkė Virginija Navidanskienė