Skuodo rajono Ylakių vaikų lopšelis-darželis
 

Kulinarinio paveldo diena vaikų stovykloje „Tvarus darželis: kartu už ekologiją ir savo krašto tradicijas“

Birželio 5 dieną stovyklautojai lankėsi pas V. Žitkuvienę, kuri vaikams papasakojo apie žemaičių krašto amatus, kulinarinį paveldą. Vaikai turėjo unikalią galimybę ne tik susipažinti su senoviniais amatais, bet ir patys tapti jų dalimi. Pirmiausia visi drauge pradėjome nuo sviesto gamybos, kuri buvo tikra kelionė į praeitį. Sužinojome, kad anksčiau kiekviena žemaičių šeima gamindavo sviestą namuose, o šis procesas buvo ir sunkus, ir džiaugsmingas. Vaikai mokėsi plakimo technikų, suprato, kiek daug kantrybės reikalauja šis amatas. Jie patys plakė sviestą, matė, kaip kremas pamažu virsta sviestu, ir džiaugėsi galėdami paragauti savo rankų darbo produkto. Ši patirtis leido jiems pajusti senovės žemaičių kasdienybę ir suvokti, kaip sunkiai buvo uždirbama duona.

Kitas nuotykis laukė prie laužo, kur kepėme blynus. Ši veikla buvo kupina juoko ir dūmų aromato. Jie mokėsi, kaip paruošti tešlą iš paprastų ingredientų, kaip naudoti senovinius kepimo indus ir kaip valdyti ugnį, kad blynai neišdegtų, bet būtų skanūs ir traškūs. Kepimas ant laužo ne tik suteikė praktinių įgūdžių, bet ir skatino bendradarbiavimą, kadangi kiekvienas vaikas turėjo savo vaidmenį šiame procese. Vaikams ši patirtis buvo ne tik kulinarinė pamoka, bet ir būdas pajusti bendruomeniškumą, kuris buvo būdingas žemaičiams. Užsiėmimai baigėsi skanaujant žolelių arbatą. Vaikai sužinojo apie žemaičių naudojamus augalus, jų gydomąsias savybes ir tradicijas. Jie patys rinko žoleles, ruošė arbatą ir gėrė ją lyg senovinėje kaimo troboje. Ši veikla ne tik leido atsipalaiduoti po dienos darbų, bet ir suteikė žinių apie gamtos dovanų naudą sveikatai.

Dėkojame Virginijai Žitkuvienei, kad galėjome pajusti žemaičių kultūros autentiškumą, sužinoti apie senovinius amatus ir kulinarinį paveldą. Grįžome ne tik su naujomis žiniomis, bet ir su maloniais prisiminimais apie praleistą laiką drauge, apie šilumą ir bendrystę, kuri buvo būdinga mūsų protėviams. Tokios edukacinės patirtys neabejotinai praturtino vaikų supratimą apie žemaičių kraštą ir paskatino didžiuotis savo kultūros paveldu.

Direktoriaus pavaduotoja ugdymui S. Jakštienė